785/​87

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

Maskekomposition. Sign. på bagsiden EJ 48. Olie på lærred. 135×95.

Udstillet: Herning Kunstmuseum, 1995. Udstillet: “Cobra - 50 år”, Kunsthallen Brandts Klædefabrik, Odense, juni - august 1998. Proveniens: Erhvervet direkte hos kunstneren af den nuværende ejer. Har ikke tidligere været i handelen før.

I det ræsnonnerede katalog over Egill Jacobsens værker skriver Per Hovdenakk: “Meningen med at anvende masken i et billedes opbygning er at give farverne en bærende struktur, skabe en rytmisk basis for farvernes fordeling. For Egill Jacobsen forbinder masken sig ikke med et ganske bestemt fysiognomi, men er alle ansigters ansigt. Og maskens funktion er ikke som i karnevalsmasken at skjule, men at udtrykke og synliggøre. Masken er et syntesetegn. Maskens grundform består af hurtige bueslag, skæve vertikaler og svævende trekanter. De er malet, så at man stadig kan se farven i farvestrøgene, og somme tider ligner masken rytmiske øvelser i umiddelbarhedens geometri”.

Cobra, 3. marts 2008

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

1.400.000 DKK