2311/​73

Helvig Kinch (f. København 1872, d. Hellerup 1956)

En årvågen hund. Sign. H. A. 93. Olie på lærred. 43×35.

Helvig Kinch var sammen med Marie Henriques initiativtager til oprettelsen af Kvindelige Kunstneres Samfund i 1916 og blev foreningens først forkvinde. Formålet med foreningen var at fremme kvindelige kunstneres interesser og i særlig grad at få kvindelige kunstnere repræsenteret i Akademirådet og i udstillingskomiteer.

Kinch gik selv i årene 1888–90 på Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, der var blevet oprettet i 1876, og fra 1891 til 94 på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder, som var blevet oprettet i 1888, hos Viggo Johansen.

Hendes pigenavn er Helvig Agnete Amsinck, og hun signerer sine værker H. A. indtil sit giftermål med arkæologen, K. F. Kinch, i 1903.

Kinch er især kendt som dyremaler og som deltager i de arkæologiske udgravninger på Rhodos under ledelse af blandt andre hendes mand, og for sine illustrationer af de arkæologiske fund til de videnskabelige udgivelser om udgravningerne. I nærværende værk ser vi et fint eksempel på hendes talent for dyreskildringer.

Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Flere reparationer/lapper på bagsiden. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK