912/148
Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
“Fra en Systue”. Interiør fra en systue med syersker, der holder frokostpause. Sign. Wenzel Tornøe 1885. Olie på lærred. 90×108.
Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 404.
Malerier og tegninger, 6. marts 2023
Vurdering
Hammerslag