2435/​989

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

“Weihnachtsteller”. 12 juleplatter af porcelæn 1971–1982. Sign. Bjørn Wiinblad. Udført hos Rosenthal, Tyskland. Diam. 28,5. (12)

Platter intet at bemærke. Otte platter i originale æsker. Alle æsker med slitage.

Moderne kunst og design (udskudt), 28. august 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK