Niels Larsen Stevns (f. Gavnø v. St. Heddinge 1864, d. Frederiksberg 1941)
Bagved Peter Eriksens Gård, 1919. Sign. på bagsiden på etiket. Olie på lærred. 34×57.
Behov for let overfladerensning. Mindre huller langs kant efter fx. tegnstifter. Mindre ridse i nedre venstre hjørne, samt en mindre afskalning.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021