2015/310
Burformet prismelysekrone med stel af guldmalet metal, behængt med klare, rosa og røgfarvede prismer, otte svungne lysarme. Barokform. 20. årh.s begyndelse. H. 110. Diam. 70.
Brugsslitage. Enkelte manglende prismer.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag