Foto endnu ikke klar
880/​686

Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)

“Langebrobillede, No. 36”, 1953. Sign. Hornung; sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 208×148.

Litteratur: Registreret og gengivet i “Fotografier af dansk billedkunst” Danmarks Kunstbibliotek, www.kunstbib.dk som nr. DAK- 045 og DAK-046. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, Den Frie Udstillings Bygning, København 1953, geng. i kataloget. Værket var på udstillingen del af en samlet rumdekoration udført i samarbejde med Arkitekt Erik Christian Sørensen (1922–2011) og Billedhugger Søren Georg Jensen (1917–1982). Udstillet: “Dansk nutidskonst II” Lunds Konsthall, Lund 1959, ifølge bagsiden endvidere udstillet Odense, 1960 og Amsterdam 1961. Udstillet: “Preben Hornung”, Fyns Stiftsmuseum, Odense, 1966, kat. nr. 59. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK