2047/​152

Adolf Heinrich-Hansen (f. København 1859, d. Fredensborg 1925)

Interiør fra Martin Luthers kontor på Wartburg Slot. Sign. Adolf Heinrich-Hansen Wartburg 89. Olie på lærred. 46×35.

Martin Luther opholdt sig på borgen Wartburg ved Eisenach i Tyskland fra 1521–1522, og det var her han oversatte Bibelen til tysk.

Udstillet: Charlottenborg 1890 nr. 154.

Nogle mindre reparationer/retoucheringer i midten af lærredet.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. november 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK