2131/​784

Dansk møbeldesign

2½-personers sofa i buet form med ben af eg, betrukket med blomstret velour. 1930–40'erne. L. 188.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ben med mindre afslag.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag