2131/784
Dansk møbeldesign
2½-personers sofa i buet form med ben af eg, betrukket med blomstret velour. 1930–40'erne. L. 188.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ben med mindre afslag.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag