1926/​1568

Kinesisk kiste af rødlakeret papmaché, dekoreret i guld med figurscenerier og blomster, beslag af messing. Ca. 1900. H. 27. L. 71. B. 44.

Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privat samling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.

Tilføjelse til stand d. 26.06.2019.

Reparation under bund. Pal mangler. Afskalninger. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 27. juni 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK