1926/1568
Kinesisk kiste af rødlakeret papmaché, dekoreret i guld med figurscenerier og blomster, beslag af messing. Ca. 1900. H. 27. L. 71. B. 44.
Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privat samling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.
Tilføjelse til stand d. 26.06.2019.
Reparation under bund. Pal mangler. Afskalninger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag