2026/199
Johannes Boesen (f. København 1847, d. Hellerup 1916)
Parklandskab. Sign. monogram. Olie på lærred. Grisaille. 46×65,5. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie.
Afskalninger af forskellig grad. Områder med tyndere farvelag.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020
Vurdering
Hammerslag