Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, værk med balancekloben og plade af sølv, signeret R. Morley, inderste bagkasse graveret med ejerdata Joseph Mawde 1749. Inderste kasse let utydeligt stemplet med lødighedsstempler, antagelig for Newcastle. Ydre kasse fremstår ustemplet. York ca. 1749. Vægt i alt 105 g. Kassediam. 40/48 mm.
Proveniens: Privat samling
Robert Morley af York, freeman fra 1732, død 1751.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Stamme med reparation, stamme og kædering muligvis senere. Fjederhus med gammel reparation.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
10 bud