2138/​967

Dansk møbeldesign

Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grøn møbelstof, dybhæftet med keder. 1930–40'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.000 DKK