2138/967
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grøn møbelstof, dybhæftet med keder. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag