2050/8768
Russisk ikon med fremstilling af “Frelseren på tronen” med tilhørende forgyldt sølvoklad. Begge dele monteret side om side i ramme. Nikolai Pavlovich Pavlov, Moskva 1908–1917. 19. årh. Ikon/oklad 14,5×11,5. Ramme 35,5×27.
Fremstår med aldersslitage.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag