Smykkesamling bestående af to brystknapper af 18 kt. guld delvist prydet med cabochonslebet malakit og flue. Diam. 13 mm. og 11×13 mm., pin af 18 kt. guld og sølv prydet med flodperle og talrige rosenslebne diamanter. L. ca. 6 cm., pin af metal prydet med udskåret antagelig grøn agat i form af dragehoved, flodperle og emalje. L. ca. 8 cm., Art Nouveau pin af 18 kt. guld og sølv prydet med facetslebet blå sten og tre rosenslebne diamanter. L. 5,8 cm. og pin af 14 kt. guld og metal prydet med grøn emalje. L. ca. .5.5 cm. (6)
Tre æsker medfølger. Pin med grøn emalje er indgraveret på bagsiden med teksten FHE A/S, OCK (Oluf Christian Kundby) og 585.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 20. november 2019
18 bud