2015/759
Erik Buck (f. 1923, d. 1982)
Et sæt på seks stole med stel af palisander, betrukket i sæde og ryg med lyst alcantara. Udført hos Oddense Maskinsnedkeri. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og lugt af røg. Fem stole med manglende propper i siden.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud