845/​483-A

Fin jernbeslået halvskæftet perkussionsriffel af Carl Heinrich Delcomyn omkring 1850. Kolben har kindpude og netskåret hals, den bagudliggende lås lagt i et med skæftet har snelle og er mærket DELCOMYN KIØBENHAVN. Låsen fastholdes af enkelt skrue med underlagsskive. Kolbekappe, aftrækkerbøjle , lås og hane er graveret med bladværk. Den ca. 80 cm. lange båndsmedede ottekantede pibe i kaliber ca. 14 mm. er riflet med 8 riffelgange og fastholdes til skæftet af enkelt engelsk skyder med underlagsskive i nysølv. Piben er perkussioneret med patentsvansskrue og bagerste sigte er et klapviseer, mens forreste er et et rørsigte. Med riflen et traditionelt løst sigtgekorn.Under piben messingdubbet ladestok i stål fastholdt af tre rørkner. (1)

Carl Heinrich Delcomyn 1800–1864 var en af sin tids bedste danske bøssemagere med en stor civil produktion.

Skæftet med brugsspor. En revne foram låsen. Tidligere ejers personnummer graveret på pibens højre side.

Våben, orient. kunst, tæpper, 28. november 2013

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK