2118/27
Louis XVI hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, lågknop i form af putto, kanneleret sider drevet med feston og medaljoner. Mester Peter Hansen, København, optages i guldsmedelauget 1794, død 1797. H. 9 cm. I etui af brundt læder præget med guld.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud