Jacob J. Rieter, tilskrevet (f. Winterthur 1758, d. 1823)
“En Bryggersvends- og Knægts Dragt i Kjøbenhavn”. Usign. Pen og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 35×25.
Denne fremstilling er fra “Danske Nationale Klædedragter” og findes også som håndkolorerede kobberstik.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter og misfarvninger.
Kunst, antikviteter & design, 24. juni 2021