1509/​769

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Tre-personers højrygget sofa af mahogni, ryg med tremmer, løse hynder med ternet Cotil. Model 2253. Formgivet 1971. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 205.

Dette emne handles i fuldmoms

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Falmet betræk samt skind med smuds, pletter og tegn på fugt.

Moderne kunst og design, 24. februar 2015

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

16 bud

(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
1.500 DKK