Harald Kjær (f. Højris, Ikast 1876, d. Gentofte 1948)
En rygvendt model. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Lysmål 53×48.
Formentlig udført under kunstnerens tid på kunstakademiet i slutningen af 1890'erne.
Krakeleringer. Retoucheringer. Afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
12 bud