2004/293
Etienne-Henri Dumaige (f. Paris 1830, d. Saint-Gilles-Croix-de-Vie 1888)
Et par allegoriske figurer af terrakotta i form af putti holdende en hare og en kurv med fisk. Sign. H. Dumaige. 19. årh. H. 26 og 28. (2)
Den ene figur med afslag på harens ene øre samt gren. Den anden med flere afslag bl.a. stav. Kanthak langs sokkel. Snavsede.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag