924/​311

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“Fête d'Ensor”. Sign. Alechinsky VI 1963 samt sign. på bagsiden Alechinsky med titel og datering. Olie på lærred. 134×138.

Litteratur: Jacques Putman: “Alechinsky”, Fratelli Fabbri Editori, Milano 1967, gengivet side 115. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

Pierre Alechinsky udførte i starten af 1960érne en lang række værker, der alle havde ordet “Fête” i deres titel. Nærværende maleri er den unge kunstners hilsen til den gamle mester; den belgiske maler og grafiker James Ensor. Denne malede i slutningen af 1900-tallet bl.a. groteske og satiriske maskefigurer i en ren og lys kolorit. Alechinsky har i sit maleri “Fête d'Ensor” fra 1963 genskabt nogle af Ensor's dæmoner, men her fremstår de venligere, blidere og mere stilfærdige af væsen, de smiler nærmest. I det hele taget var Alechinsky, med sine masker og hovedbeklædninger med de vajende fjer, stærkt inspireret af de belgiske folkefester.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

1.500.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?