1710/1649
Ubekendt kunstner 19.-20. årh
Stående kvindefigur iklædt draperede gevandter bærende et fiskenet, fisk og en åre. Sign. Boye. Figur af patineret bronze på en base af sort marmor. H. inkl. base 36.
Motivet er antageligt en allegori over fiskeri.
Mindre afslag på base. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 9. marts 2017
Vurdering
Hammerslag