2043/797
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290A”. Højrygget lænestol af eg. Løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med koksgråt Hallingdal uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betrukket med koksgråt Hallingdal uld.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud