2044/​321

Dansk embedskårde for politimester med forgyldt messingfæste, greb i perlemor, nedadbøjet stikplade med det store danske våben og ca. 79 cm. lang forniklet trekantet klinge mærket MAGASIN DU NORD KJØBENHAVN på brystet i sort læderskede med to forgyldte beslag. Med kården porte epee, læderpose samt huemærke for politimester. (2)

Kården har tilhørt Knud Enevold Lykke Ewald (politimester i Viborg 1949–1961)

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK