Dansk embedskårde for politimester med forgyldt messingfæste, greb i perlemor, nedadbøjet stikplade med det store danske våben og ca. 79 cm. lang forniklet trekantet klinge mærket MAGASIN DU NORD KJØBENHAVN på brystet i sort læderskede med to forgyldte beslag. Med kården porte epee, læderpose samt huemærke for politimester. (2)
Kården har tilhørt Knud Enevold Lykke Ewald (politimester i Viborg 1949–1961)
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020