Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Skab af riopalisander med svungne sider og base, opsat på sokkel af messing. Front med to døre, stort messingbeslag dekoreret med motiv af kvinde blandt palmer. Indvendigt med hylder samt skuffer, delvis beklædt med rødt kunstskind. Udført ca. 1935–1940 hos Normina, med metalplakette herfra. H. 130,5. D. 45. B. 140,5.
Proveniens: Antagelig udført på bestilling.
Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og skjolder. Mindre hak/finérafslag langs kanterne. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 13. april 2021