2441/560
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Standerlampe med justérbar stel af messing, skærm og fod af hvidlakeret metal, på kuglefødder. Formgivet 1929. Udført hos Louis Poulsen. H. 113–145.
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen” afb. s. 268.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle afskalninger. Let løs “flex” arm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
902445 | ||
925721 |