2413/925
Erik Magnussen (f. Frederiksberg)
Kaffeservice af poleret tin bestående af en kaffekande, en flødekande og en sukkerskål med låg. Kaffekandens hank beviklet med flet. Kaffekandens lågknop af sort plast. Stemplet EM, udført og stemplet hos Selangor Pewter. H. 4,3–20,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Kaffekandens låg med bule på inderrand. Kaffekandens bund med indgravering: “HT - med tak for samarbejdet”.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag