895/​11

Jan van Balen, efter, 17.-18. årh.

Pallas Athene og muserne. Usigneret. Olie på lærred. 118×180.

Jan van Balens original fra ca. 1630 befinder sig på Peterhofs Palads i Sankt Peterborg.

Dubleret. Vertikal reparation i højre side. Trænger til rensning. Mindre reparationer/retoucheringer.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag