2423/712
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, plade af klart glas. Designet 1956. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 32,5. L./B. 80.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedsteforældre ca. 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Glasplade med enkelte stød/kantafslag.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud