2116/​831

Dansk møbeldesign

Et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour, dybhæftet ryg med knapper. 1930–40'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med slitage, den ene med hul på ryg.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag