2116/831
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour, dybhæftet ryg med knapper. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med slitage, den ene med hul på ryg.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag