1825/1569
To kinesiske suzuri, rivesten af sort fedsten udskåret med henholdsvis flagermus og bladværk, i tilhørende æsker af træ. 20. årh. L. uden æske 10,5–15 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. En æske med større afslag og revner.
Varia, 21. juni 2018
Vurdering
Hammerslag