1947/​274

Syv barok skeer af sølv, laf graveret med akantusblade, punslet med initialer og årstal 1741–1770. Mester Knud Rasmussen Brandt, Horsens, borgerskab 1737–1778. Vægt 313 gr. (7)

Proveniens: Skovfoged Hammers samling.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK