831/​738

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

Erhvervet af AROS i september 2012.

“Porto, 21. dåbsattester, nr. 3 (Ajaccio)”, 1962. Sign., betitlet og dateret på bagsiden (skjult af dublering, men original på skrift gengivet på bagbeklædning). Olie på lærred. 97×130

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Ting og tegn. II: Billeddel”, fig. 119, geng. s. 85. Udstillet: “21 dåbsattester”, Galerie Hybler, København 1962, kat nr. 3.

Malerier og OHA samling, 25. september 2012

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK