2048/751
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt uld. 1930–40erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og slitage.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag