Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2,5”. Pendel med fatningshus og baldakin af forkromet metal. Mærket “Patented” og “PH 3”. Monteret med 3,5/2,5 skærmsæt af matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 33.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Defekt skruegang mellem fatning og fatningshus. Overskærm med afslag og gennemgående hårrevne. Mellemskærm med afslag på overkant. Bundskål medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
19 bud