2447/​538

Søren Hjorth-Nielsen (f. Svostrup ved Silkeborg 1901, d. Tempelhuse 1983)

“Vigerslev”, 1936–37. Sign. HN; med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 82×105.

Original stand. Generelle krakeleringer - særligt i himmelpartiet - samt et stød på den hvide gavl samt midten, øverst.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

11 bud

1150661 5.000 DKK
982676 4.800 DKK
1150661 4.600 DKK
982676 4.400 DKK
1150661 4.200 DKK
982676 4.000 DKK
1150661 3.800 DKK
982676 3.600 DKK
1150661 3.400 DKK
982676 3.200 DKK
1150661 3.000 DKK