1533/​506

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Et sæt på seks armstole af eg, sæder med flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense. (6)

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s. 195. Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89. Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157. Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309. Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben. To stole med løse samlinger, den ene af dem med revne i Y'et.

Moderne kunst og design, 11. august 2015

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK