1949/834
Ubekendt design
Bordlampe af sortlakeret metal, messingbeslag. Justérbar skærm beklædt med orange stof. H. 44.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm med pletter, smuds og buler. Lugt fra fugt opbevaring.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag