Nilaus (Niels) Fristrup (f. København 1837, d. Frederiksberg 1909)
Parti fra Pompeji mud udsigt til Vesuv. Sign. N. Fristrup. Olie på lærred monteret på plade. 50,5×92.
Lærredet er dubleret. Et par afskalninger i øverste højre hjørne. Let overfladerensning anbefales.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024