2124/​917

Børge Mogensen m.fl. (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Finn Juhl m.fl. (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Hans J. Wegner m.fl. (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Seks bøger/kataloger om danske snedkermestre og dansk møbeldesign. (6)

Bestående af:

1. Viggo Sten Møller & Svend Erik Møller. “Dansk Møbel Kunst” - Københavns Snedkerlaugs Møbeludstillinger gennem femogtyve aar, med 110 illustrationer og beskrivelser fra perioden 1927–1951. Fortegnelse over snedkermestre og designere. Mindre resumé på engelsk. Raver Navers Forlag 1951, 122 sider.

2. Arne Karlsen. “Møbler tegnet af Børge Mogensen”. Med illustationer og beskrivelser af Børge Mogenses møbler tegnet til snedkermester Erhard Rasmussen, P. Lauritzen, Fredericia Stolefabrik, FDB, Søborg Møbelfabrik, Boligens Byggeskabe m.fl. Dansk og engelsk tekst. Arkitektens Forlag 1968. 140 sider.

3. Arne Karlsen. “Dansk Møbel Kunst” i det 20. århundrede. Bd. 1–2. Christian Ejlers forlag. Bind 1 om Kaare Klint og Kunstakademiet møbelskole, Kaare Klint møbler, FDB møbler, snedkermestre, møbelfabrikker og producenter, 304 sider. Bind 2 med møbeltyper af Mogens Kock og Ole Wanscher. Samt den gyldne tid med møbler af Finn Juhl, Hans J. Wegner, Børge Mogensen, Poul Kjærholm, Arne Jacobsen o.m.a. 232 sider.

4. Ønskemøbler/Børge Mogensen. Karl Andersson & Söner, katalog ca. 1965. 34 sider.

5. Snedkermester Niels Roth Andersen. Katalog med møbler af Finn Juhl, Helge Vestergaard-Jensen. Grete Jalk. Ludvig Pontoppidan. Jacob Kjær m.fl. 30 sider med illustrationer, samt prisliste 2. januar 2001.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Defekt omslag på “Dansk Møbel Kunst”, 1951.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

10 bud

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK