2419/864
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Stort fad af lertøj. Indvendigt dekoreret med glaseret motiv i turkisblå, grønne og brune nuancer. Udvendigt med transparent glasur. Sign. Bjørn Wiinblad -54, Danmark. H. 6,3. Diam. 44.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på base og fodrand. Øverste kant med en større reparation med flere afslag samt en yderligere reparation.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud