2044/777
Dansk design
Standerlampe med stel af sortlakeret metal, to justérbare skærme af akryl og sortlakeret metal. 1950–60erne. H. 134–170.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene akrylskærm med hul. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag