1803/​979

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Konferencebord af mahogni, bestående af fire dele, heraf to D-ender. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 74. Samlet Længde: 406. B. 146. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage på lak. Ujævn falmet.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag