1946/​18
Systeme Glashütte: Dobbeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld. Støvkapsel af guld. Medfølgede urkæde af 14 kt. guld. 20. årh.s begyndelse. Diam. 60 mm.

Be­skriv­el­se

Dobbeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld, støvkapsel af guld, betegnet Systeme Glashütte no 200093. 20. årh.s begyndelse. Vægt ur inkl. værk ca. 124 g. Vægt urkæde ca. 24 g. Diam. 60 mm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler på urkassen. Løst glas og klem ring. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

9.000 kr.

9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.