1946/18
Systeme Glashütte
Dobbeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld, støvkapsel af guld, betegnet Systeme Glashütte no 200093. 20. årh.s begyndelse. Vægt ur inkl. værk ca. 124 g. Vægt urkæde ca. 24 g. Diam. 60 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler på urkassen. Løst glas og klem ring. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag