Emanuel Larsen (f. København 1823, d. sst. 1859)
“Klitlandskab”. Sign. Emanuel Larsen Blokhuus 1. Juli 1851. Olie på lærred monteret på lærred. 24×36.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens Samling, dennes auktioner del V, Winkel & Magnussen 1942 nr. 103.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 6. maj 2013
30 bud