Charlotte Fogh ?
Portræt af kinafaren Sophus Black. Sign. Monogram Decbr. 1909. Olie på lærred. 82×66. U/r
Medfølgende note: "Malet af malerinden Charlotte Fogh, Boende på Solitudevej, København. Billedet forestiller min far Sophus Black i 1909 hjemme på ferie fra Kina 1909. S. Black havde udstilling af sin kinesiske samling i malerindens atelier. Dikteret af Minna Black 4/2–79 til ? Black.
Retoucheringer. Større afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022
26 bud