2142/522
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 2/2”. S-formet udadlysende væglampe af bruneret messing. Skærme af gul opalglas. Skærmophæng med tråben, stemplet PH-2, Patented. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam 20. L. 32.
Almindelig brugsslitage. Skærme i generelt god stand med afskaldninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag