2142/​522

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 2/2”. S-formet udadlysende væglampe af bruneret messing. Skærme af gul opalglas. Skærmophæng med tråben, stemplet PH-2, Patented. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam 20. L. 32.

Almindelig brugsslitage. Skærme i generelt god stand med afskaldninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK