2048/​2

Et par fritstående franske bergerer af delvist forgyldt og rigt udskåret træ, prydet med volutter, bladværk og båndslyng, stående på runde kannelerede ben. Louis XVI form. 19. årh. (2)

Løs i samlingerne. Ridser og mærker. Brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK